Listet i kategori:    Danmark  >  Tofarvet Skilling 1870
1872 ca. - 94 - Danmark - Brev - Brugt m. mærke

3 stk. 4 sk. tofarvet (med små mangler) på BREVFORSIDE beskåret til venstre, værdibrev på 12 Rd. og 72 skilling fra Svinninge 5.4.1872-73 (NUM 219 kendes anvendt 5.5.1864 - 15.1.1879 + ANT VI der kendes anvendt 5.5.1864 - 11.12.1879) til Karrebækstorp pr. Næstved. Takst for værdibreve under 100 Rd: Grundtakst = 8 skilling. Assurancepræmie = 4 skilling. I alt 12 skilling. Påskrevet ”2” = bærepenge/udleveringsgebyr. Svinninge blev BRS underlagt Holbæk 16.5.1852. Postkontor 1.10.1889.

Lot: 18582
DKK 370,00

Se også

icon

Adresse

Philatelists Frank Banke Jorgensen
Nadrzeczna 21
83-000 Juszkowo
Polen

icon

Telefon

+48 517 108 518

icon

Email

info@fbanke.com

icon

Skype

fbanke12

Tilmeld dig vores nyhedsbrev